
Jako dobrý a bezpečný způsob, jak zhodnotit naspořené peníze, využívají tisíce Čechů staré smlouvy o stavebním spoření. S vysokým úročením až čtyř procent a možností překročit cílovou částku smlouvy jde o jednoduchý způsob, jak nechat „růst“ své peníze.
Platit vysoké zhodnocování úspor se přestalo líbit Stavební spořitelně České spořitelny (SSČS), která nyní začala staré přespořené smlouvy vypovídat.
„Někteří klienti začali využívat toto účelové spoření pouze k dlouhodobému zhodnocování svých prostředků, a to buď proto, že nemají potřebu aktuálního využití svých úspor, nebo nevědí, jak jinak prostředky bezpečně investovat,“ vysvětluje důvody pro vypovídání starších smluv Zdenka Blechová, mluvčí Buřinky.
Místo využití úvěru ze stavebního spoření nebo třeba překlenovacího úvěru lidé nyní používají stavební spoření jako výhodně úročený termínovaný vklad.
Nyní došla SSČS trpělivost a začala tyto smlouvy od těch nejstarších vypovídat. „V současnosti se toto opatření týká zhruba šesti tisíc klientů,“ dodává Blechová s tím, že průměrná cílová částka u těchto smluv činí 155 tisíc korun, naspořená je ale o zhruba 50 tisíc vyšší.
Podle Jiřího Šedivého, tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen se přespořování cílové částky týká jen nejstarších smluv. „U těch nebylo ještě v podmínkách totiž uvedené, že nelze cílovou částku přespořit. To se začalo měnit u nových smluv uzavíraných ve druhé polovině 90. let,“ řekl Šedivý. Jde tedy o smlouvy, které si lidé sjednali v první polovině 90. let.
Kolika smluv se přespoření týká, Asociace nijak nesleduje.
Jinde vypovídají vysoce úročené smlouvy
Se starými smlouvami mají potíže ale i další stavební spořitelny. Ty jsou totiž vysoce úročené čtyřmi nebo třemi procenty, což je vzhledem k současné situaci na trhu neúnosné. Jak řekl nedávno analytik Fincentra Josef Rajdl, tyto smlouvy jsou pro stavební spořitelny takřka noční můrou.
„Tyto smlouvy jsou již po vázací lhůtě a klienti se mohou kdykoliv rozhodnout vybrat uspořené prostředky. Pro stavební spořitelny to znamená, že nemohou s těmito penězi dlouhodobě počítat a musí držet dostatečné rezervy v likvidních aktivech,“ vysvětluje Rajdl.
V principu tak na těchto smlouvách spořitelny prodělávají, protože na trhu jsou dostupné prostředky za výrazně nižší cenu, i v případě delších splatností.
Například Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) začala nedávno rozesílat svým klientům dopis s výzvou, aby peníze využili na investici do bydlení, nebo přešli k nižšímu úročení vkladů. „Nejzazším možným krokem je ukončení smluv výpovědí,“ píše RSTS.
Vysoce úročených smluv je v Česku ještě několik desítek tisíc.
www.ihned.cz