Rizikové životní pojištění. Slouží výhradně ke krytí rizik pro jednu osobu. Není v něm možno spořit. Je možno uzavřít i s klesající pojistnou částkou. Nevýhoda: není možno pojistit více osob. V případě, že není do 60 let, není možno si odečíst na daních, což rizikové životní pojištění zdražuje oproti jiným druhům životního pojištění.


Variabilní investiční  životní pojištění. Tato pojištění umožňují pojištění více osob. Mohou mít i spořicí složku. U některých je garantováno zhodnocení 2,4 % p.a. U všech je možno investovat do individuálně vybraných fondů, kde není zaručen konkrétní výnos, ale je předpoklad dosáhnout vyššího zhodnocení. Je možno investovat do dluhopisových fondů, akciových fondů i nemovitostních fondů. Tato variabilní investiční životní pojištění je možno v průběhu trvání smlouvy upravovat podle potřeby klienta. Nejlepší z těchto variabilních investičních životních pojištění je možno sjednat jako riziková. Toto variabilní investiční životní pojištění je klienty nejžádanější pro svou komplexnost a nahrazuje i rizikové životní pojištění.


Kapitálové životní pojištění. Toto pojištění je v současnosti na ústupu pro svou podstatně menší variabilitu. Je i dražší než ostatní druhy životního pojištění.


Důchodové životní pojištění. Toto pojištění se dnes prakticky již nenabízí. Bohužel celá řada lidí byla uvedena v omyl. Důchodové životní pojištění jim bylo představováno jako penzijní připojištění se státním příspěvkem.